Kukurydza GM od Monsanto z białkiem "Cry3Bb1” masowo atakowana przez szkodniki!

Kluczowy pod względem upraw kukurydzy w USA stan Illinois zmaga się z inwazją szkodników niszczących korzenie roślin genetycznie modyfikowanych, które rzekomo miały być odporne na atak wszystkich destrukcyjnych owadów.


Some Rights Reserved by http://www.flickr.com/photos/bethanyjbrady/

Stworzone przez Monsanto odmiany kukurydzy zawierające białko "Cry3Bb1” w ich teorii to prawdziwy cud… Dzięki „wrodzonej” odporności na szkodniki, pola uprawne tej rośliny miały dawać bardziej wydajne plony oraz zredukować użycie środków owadobójczych i pestycydów (raport obalający ten mit znajduje się tu).

Niestety kolejny propagandowy mit pryska niczym mydlana bańka, czego dowodem jest najnowszy raport opublikowany przez profesora Michael’a Gray’a z Uniwersytetu w Illinois.

Dowody zebrane z pól jednoznacznie wskazują na duży problem z groźnym szkodnikiem, jakim w USA jest Zachodnia korzeniowa stonka kukurydziana. Owad ten, składający larwy na korzeniach kukurydzy, w dużym stopniu zmniejsza zdolność normalnego rozwoju roślin, co w następstwie prowadzi do znacznego zmniejszenia produkcji.

Póki co, Monsanto wstrzymało się od szczegółowego komentarza w tej sprawie jednocześnie zapewniając, że będzie wspierać rolników. Ciekawe czy mają w zanadrzu kolejne „rewelacyjne” odmiany, które rolnikom przyniosą „same korzyści”…?

29.08.2013. 09:39