Polski świat naukowy: GMO zagraża interesom polskiego rolnictwa

Wielu przedstawicieli świata naukowego w Polsce jest przeciwnych wprowadzaniu na polski rynek roślin oraz żywności modyfikowanej genetycznie ze względów ekonomicznych. Według profesora Leszka Woźniaka z Politechniki Rzeszowskiej, rośliny GMO są niebezpieczne dla polskiego rolnictwa z powodu zagrożenia interesu ekonomicznego polskich rolników.

Profesor Ewa Rembiałkowska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego uważa, że Polska powinna postawić na rolnictwo ekologiczne, gdyż nie niszczy ono środowiska. Ponadto żywność ekologiczna ma znacznie lepszą jakość, co potwierdzają badania naukowe - mówi profesor Ewa Rembiałkowska. Jak podkreśla naukowcy zdobyli już dowody na to, że żywność ekologiczna regularnie spożywana ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Jak zauważa profesor, coraz więcej osób kupuje zdrową żywność, mimo iż jest ona droższa niż ta produkowana masowo.

Według profesora Leszka Woźniaka z Politechniki Rzeszowskiej, rośliny GMO są niebezpieczne dla polskiego rolnictwa z powodów ekonomicznych. Sprowadzanie nasion modyfikowanych genetycznie w perspektywie może doprowadzić do uzależnienia od koncernów produkujących nasiona GMO. Według niego będzie to oznaczało ubezwłasnowolnienie rolnika oraz konsumenta. W praktyce będzie to również oznaczać koniec możliwości dokonywania wyboru - uważa profesor Leszek Woźniak. Wyjaśnia, że nasiona modyfikowane genetycznie są chronione.

Z kolei profesor Katarzyna Lisowska z Centrum Onkologii w Gliwicach podkreśla, że naukowcy dysponują badaniami, które potwierdzają szkodliwość żywności GMO dla zwierząt. Badania przeprowadzone na zwierzętach doświadczalnych wskazują na odchylenia w pracy wątroby i nerek. Są to pierwsze i najważniejsze narządy detoksyfikacyjne, które pozwalają usuwać z organizmów szkodliwe substancje. Zdaniem profesor Lisowskiej taki sam wpływ żywność GMO może mieć na człowieka. Seminarium zorganizowało Stowarzyszenie Forum Rolnictwa Ekologicznego imienia Mieczysława Górnego oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.

Żródło: IAR

08.06.2012. 12:05