Polecane

Na rynku wydawniczym znajduje się kilka publikacji związanych z tematyką GMO. Przedstawiamy polecane przez nas książki i filmy związane z tematyką GMO.


Książki:

„Świat według Monsanto”, autor Marie-Monique Robin


Świat według MonsantoKsiążka autorstwa Marie-Monique Robin to potężna dawka informacji na temat polityki biotechnologicznego monopolisty – międzynarodowego koncernu Monsanto (posiadacza praw do ok. 90% organizmów modyfikowanych genetycznie na świecie). Publikacja zawiera dane nie tylko w kontekście GMO, ale również opisuje inne praktyki firmy, która znana jest z produkcji śmiertelnie niebezpiecznych środków chemicznych takich jak DDT, PCB czy Agent Orange.

Tytuł orginału: The world according to Monsanto Wydawcą książki jest Instytut Spraw Obywatelskich z Łodzi, s. 488, rok wydania: 2010


„Nasiona kłamstwa”, autor Jeffrey Smith

Nasiona KłamstwaŚwiatowy bestseller, a zarazem pierwsza w języku polskim obszerna publikacja na temat niebezpieczeństw związanych organizmami modyfikowanymi genetycznie. Autor w przystępny sposób prezentuje obawy naukowców wobec tej technologii oraz szczegółowo relacjonuje, na przykładzie USA i Wielkiej Brytanii, zagrożenia dla zdrowia publicznego związane z wprowadzaniem GMO, oraz nieuczciwe praktyki lobby biotechnologicznego. Dobrze udokumentowana i pełna faktów książka, którą mimo to czyta się jak najlepszy thriller. Tytuł oryginału: Seeds of deception, s. 302, rok wydania: 2007

„Genetyczna ruletka”, autor Jeffrey Smith

Genetyczna ruletkaBogato udokumentowana pozycja obnaża tezy piewców GMO o nieszkodliwości tego typu żywności. Z tej książki dowiecie się o lukach w przepisach, nierzetelnych badaniach sponsorowanych przez przemysł biotechnologiczny, niekorzystnym wpływie GMO na zdrowie.

Tytuł oryginału: Genetical Roulette, s. 312, rok wydania: 2007„Stolen harvest”, autor Vandana Shiva

Stolen harvestŚwiatowej sławy działaczka, laureatka Right Livelihood Award (tzw. Alternatywnej Nagrody Nobla) w traktującej głównie o Indiach, ale uniwersalnej w przekazie książce opisuje korporacyjne metody kontroli zasiewów (kwestie patentów), które doprowadziły na skraj bankructwa tysiące rolników nie tylko w jej rodzinnych Indiach.

S. 150, rok wydania: 2000
Filmy

„Ukryte zagrożenia w jedzeniu dla dzieci”, autor Jeffrey Smith

Ukryte zagrożenia w jedzeniu dla dzieciFilm to m.in. zapis rozmowy z Jeffrey'em Smith'em – znanym również w Polsce autorem książki „Nasiona Kłamstwa”. W dokumencie przedstawione są szokujące fakty na temat konsekwencji spożywania przez amerykańskich uczniów żywności zawierającej GMO. Film wywarł niezwykłe wrażenie na wielu rodzicach!

(ang. Hidden dangers in kids' meals

Film został wydany na płycie Naturalne Geny.„Świat według Monsanto”, reż. Marie-Monique Robin

The World According to MonsantoKultowa już filmowa wersja książki, która została wyemitowana w 15 krajach i 20 telewizjach. Wyprodukowany w 2008 roku film zrealizowany został na podstawie książki Marie-Monique Robin (org. Monde selon Monsanto ). Twórcy filmu przyglądają się działalności koncernu molocha - Monsanto, którego strategię dobrze określa jeden z bohaterów, który komentuje zmiany w prawie amerykańskim: „Dla Monsanto to nie było zwycięstwo, to było skuteczne przejęcie”.

W Polsce oficjalne pokazy organizuje Greenpeace we współpracy z Instytutem Spraw Obywatelskich.

„Nakarmimy świat” (ang. We feed the world ), reż. Erwin Wagenhofer

We feed the worldW filmie, austriacki filmowiec Erwin Wagenhofer podróżuje do źródeł naszej żywności – przez Francję, Hiszpanię, Rumunię, Szwajcarię z powrotem do Austrii. Na swojej drodze spotyka rybaków, farmerów, kierowców tirów i szefów transnarodowych korporacji. Jego przewodnikiem jest Jean Ziegler, Specjalny Sprawozdawca ds. Prawa do Żywności ONZ. To film o żywności i globalizacji, o przesycie i niedoborze. Pokazuje, że także my mamy wpływ na głód na świecie.


„Życie wymyka się spod kontroli”, reż. Bertram Verhaag i Gabriele Kröber

Leben ausser Kontrolle

Film opowiada historię rozwoju biotechnologii oraz wpływie organizmów modyfikowanych genetycznie na nasze życie. Śmiertelne żniwo genetycznie modyfikowanej bawełny w Indiach zrujnowało wielu lokalnych rolników, niektórzy z nich w akcie rozpaczy sprzedali swoje gospodarstwa, inni popełnili samobójstwo. Parlament Islandii zdecydował się sprzedać całą pulę genów swojej populacji prywatnej firmie, która zamierza wykorzystać te dane na dobro przemysłu farmaceutycznego oraz firm ubezpieczeniowych. Jedynie garstka idealistycznie nastawionych naukowców sprzeciwia się wielkiemu przemysłowi. Przeprowadzają oni niezależne badania, niefinansowane przez biznes, nad wpływem transgenicznych roślin i zwierząt, na środowisko oraz nasze zdrowie.

Film został pokazany na 21 festiwalach filmowych, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony krytyków. Wysoko nagrodzony na 8 międzynarodowych festiwalach!Więcej o tym filmie możesz przeczytać na stronie ICPPC.

Tytuł oryginału: Leben ausser Kontrolle.


Zapoznaj się także z linkami. Obejrzyj filmy i animacje!